Zpět na rubriku

Aktivní dovolená…první díl

Jak si představujete Vaši dovolenou? Každý z nás to má asi jinak, ale myslím, že nás je slušná parta lidí po celém světě, co rádi vyrážíme na dovolenou, kde se nejenom opalujeme, pijeme po večerech drinky, probíráme možné i nemožné, odpočíváme, sexujeme, ale minimálně dvakrát denně si obujeme kecky, nahodíme tričko, šortky, elasťáky, popadneme pití, podložku, ručník a vyrazíme protáhnout naše svaly a srdce.

Osobně jezdím na pobyty se cvičením jako lektor již více jak deset let, a to jak na tuzemské, tak zahraniční. Vzhledem k tomu, že se nám blíží prázdniny, řekl jsem si, že by neškodilo o tom napsat pár řádek pro Ty z Vás, co stále váháte, zda vyrazit nebo ne.

Než vyrazíte…

Sehnat v dnešní době pobyt se cvičením je otázka pár desítek minut u internetu. Ovšem pozor (nyní to největší POZOR)! Stejně, jako se vším u nás v České republice, jsou cestovní kanceláře dobré, které opravdu už od začátku myslí na mnoho aspektů pobytu se cvičením a potom ty, pro které to je jen další z mnoha pobytů, kde se tedy bude jako že i “cvičit“. Proto vybírejte pečlivě, nejenom podle ceny, to bývá většinou ta nejhorší volba.

Nabídka pobytů se mnou – ZDE!

Na co si dát při výběru pozor:

1)      Lektor – za mě osobně asi nejzásadnější věc, na kterou byste měli brát zřetel při výběru pobytu se cvičením. To, že by měl být vzdělaný a pravidelně se dál vzdělávat, snad připomínat nemusím, ale radši na to upozorním. Když poskočím o kus dál, každému z nás sedí jiný lektor, jiný styl cvičení a vezměte si, že tento člověk s Vámi bude trávit celý týden i několik tisíc km daleko od Vašeho domova. Mnohokrát to bude Vaše styčná osoba při problémech atd., atd.  Než proto vyrazíte s Vámi vybraným lektorem za hranice, doporučuji navštívit aspoň jednu lekci, zjistit, zda Vám sedí jeho styl, a také zda Vám sedí lidsky. Pokud nemáte možnost se s ním potkat, zjistěte si o něm aspoň nějaké reference, případně se poptejte kamarádek, které na něm byly cvičit.

2)      Datum pobytu – většinou se jezdí v letních měsících do Středomoří a co si budeme povídat, ten, kdo nemá moc rád teplo, tomu by se cvičení při tropických teplotách moc nelíbilo. V Turecku, Tunisku nebo Egyptě není problém odpoledne cvičit při teplotách přes 35 st. ve stínu. Osobní rekord mám z Turecka, kde bylo v půl sedmé večer 43 st. ve stínu. Proto pečlivě zvažte, jak moc jste trénovaní, jak moc snášíte vyšší teploty a co to s Vámi dělá při cvičení. Zdraví je to nejdůležitější ve Vašem životě.  Pro Ty z Vás, co zrovna teplé počasí nemusíte, doporučuji dle lokace buď mimosezónní měsíce – duben, květen, září, říjen, nebo pobyt se cvičením v tělocvičně.

3)      Ubytování – tady je to na každém z Vás. Někdo má radši apartmány, někdo hotel. A co si budeme povídat, záleží i na rozpočtu, který si na daný pobyt vyčleníte. Apartmány bývají většinou levnější, jednodušší a může se stát, že do čtyřlůžkového, případně většího apartmánu, Vaši dvojici někým doplní, kdo Vám zrovna sedět nebude, myslete na to. Hotely bývají naopak většinou dvoulůžkové, ovšem za větší peníz. Když to zobecním, pokud jste parta, apartmány Vám budou sedět více, pokud jedete jen s kamarádkou, volil bych hotel.

4)      Stravování – opět velmi individuální věc. Někdo si raději vaří sám, jiný se nechce s vařením zdržovat a raději si připlatí. Vzhledem k tomu, že dnes máme ceny potravin srovnatelné s cenami ve většině evropských zemí, finanční rozdíl je minimální a kolikrát samostatné stravování vyjde na více peněz a času než přikoupení stravy. Pokud se rozhodnete pro pobyt se stravou, většinou stačí polopenze. Samozřejmě se jezdí i na pobyty se cvičením All Inclusive, které bývají při první platbě nejdražší, ale poté už neutratíte skoro nic, a to jak za jídlo, tak i za pití, místní alkohol apod. Je to opět o tom si vše dobře spočítat, zda se mi vyplatí dát na počátku o dva, tři tisíce více, nebo je poté utratit na místě.

5)      Místo na cvičení – jedna z největších bolístek pobytů se cvičením. Možná Vám to bude připadat blbé, ale zeptejte se před objednáním, kde se bude cvičit. Mnoho cestovek to řeší cvičením na různých pláccích na pláži, kam třeba jdete dvacet minut. Také se může stát, že cestovka nemá potřebná povolení dělat produkci, a tak se můžete každý den přesouvat někam jinam. Naštěstí existuje mnoho ubytovacích kapacit, kde lze cvičit přímo v místě ubytování a v půl osmé ráno tam na Vás nevystartují dvě třetiny rekreantů, že jste se zbláznili. Pokud se bude cvičit u hotelu, venku, počítejte s tím, že na Vás budou místí koukat. A zvláště pánové si rádi vybírají své potencionální kořisti na večerní radovánky (více si o tomto povíme v druhém dílu). Jediná rada zní, nevšímejte si jich a cvičení si užijte. Povrchy bývají většinou tvrdé, betonové, takže kvalitní odpružená obuv nutností. Ke špičce se pak řadí pobyty, kde má cestovní kancelář pronajatou tělocvičnu. Odpružená podlaha, nikdo na Vás nekouká, je tam stín, žádné sluníčko do očí, apod.

6)      Program pobytu – ten je hodně individuální a liší se cestovka od cestovky. A také od Vašeho dovolenkového cíle. Ten kdo si přijel zacvičit, nejspíše nebude volit pobyt, kde se cvičí jednou denně. A naopak, ten, kdo si přijel užít jak dovolenou, tak cvičení, asi nebude toužit po šesti lekcích denně. Nemusí na ně jít, ale vězte, že jsou v ceně pobytu započítány. Zlatý střed bývají dvě lekce denně po šedesáti minutách. Ráno většinou před snídaní a večer většinou před večeří. Časově to hodně záleží na konkrétní destinaci a rozvrhu hotelu, pobytu.

Tolik rychlý, ale opravdu hodně rychlý náhled do zahraničních pobytů se cvičením. Ve druhém díle se zaměříme na konkrétní pobyt, povíme si, jak se na něj připravit a co vše Vás čeká, včetně pikantností a mýtů, které podobné pobyty provázejí.

Přeji Vám úspěšný den, a jestli už, už vybíráte, ať se zadaří.

Jirka

Nahoru