Athens Authentic Marathon – rady, tipy a jak se běželo!

Můžete běžet maraton v New Yorku, Bostonu, Londýně, na poušti, na Sahaře, ale legenda je jen jedna, tam kde to všechno začalo…..v Marathonu.

Proč se přihlásit?

Protože absolvujete autentickou trať stejnou jako při legendárním běhu Feidippidése, ale i stejnou trať jako při prvních novodobých Olympijských hrách v roce 1896. Finále a cílových 250 metrů je pak na legendárním stadionu v centru Athén, na Panathenaic stadium.

Pokud klasickému maratonu neholdujete, nestíháte trénink, máte při delším běhu zdravotní problémy, ale přesto chcete zažít tu jedinečnou atmosféru, není problém. Tento běžecký svátek dává na výběr ještě z tratí 5 a 10 km. Nejkratší vzdálenost je navíc natolik oblíbená, že se běží ráno a večer. I u těchto distancí je doběh na Panathenaic stadium. Nechybí ani 3 km běh a dětské běhy. Co je taková specialita, je tzv. Power walking, tedy střídání chůze a běhu. Trasa je stejná jako u maratonu. Tato kategorie startuje z posledního bloku a limit je cca 8,5 hodiny.

Jak jsem si potykal s rakovinou

Aby do sebe vše zapadlo, jak má, je třeba malý exkurz do mého dětství…

Když jsem byl mladší, býval jsem hodně nemocný. Na antibiotikách skoro pořád, Pendeponů mraky, občas nějaká ta výměna krve a doplnění červených krvinek. Dětská JIPka, cestování záchrannou službou, atd. I přesto mám hlavně českobudějovickou nemocnici moc rád a cítím se tam jako doma. Pracoval tam můj taťka a já měl možnost poznat ji do nejmenšího detailu a zažít mnoho věcí. Včetně třeba doučování vyšší matematiky jeho kamaráda na patologii nebo urgentní příjem rodiny po těžké autonehodě. Ovšem jedno oddělení mi vždy nahánělo strach – onkologie. Ať už dětská nebo dospělá. Z toho pavilonu je sice ze střechy nádherný výhled, ale vždy jsem si přál, abych se tam nikdy nedostal jako pacient. A proto se celý život řídím heslem: „Nejde o zdraví nebo o život, jde o hovno“.

Jenže člověk míní, život mění….

10 bodů o tom, co je to H.E.A.T. Program

Nebojte, nebudu zabíhat do anatomických podrobností, ale doufám, že vám následujících pár vět odpoví na otázky typu…Co je to H.E.A.T. Program? Co se dělá na H.E.A.T. Programu? Co si mám vzít s sebou na H.E.A.T. Program? Jak vypadá lekce H.E.A.T. Programu?, atd.

  • H.E.A.T. Program je zkratkou čtyř anglických slov High Energy Aerobic Training, což můžeme volně přeložit jako „aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem“. Ovšem pozor, nestačí se jenom zúčastnit. Ten vysoký energetický výdej si musíte odmakat. Klasická lekce trvá 45 minut. V mnoha fitness a H.E.A.T. centrech je prodloužena na 50 minut. Z toho 38-39 minut je věnováno hlavní části hodiny, 2 – 3 minuty zklidnění a 8 – 10 minut závěrečnému protažení.

Běhání v zimě

I když to v posledních dnech a týdnech moc zimě nevypadalo, maximálně na pár dní, zima se blíží! A protože běžce ani zima nezastaví, tady je pár rad, jak to to zimní běhání.

Bezpečnost

Ať se vám kdokoliv bude snažit namluvit, že strašně záleží na tom, jaké máte auto, v jakém domě, bytě bydlíte, jaký máte telefon, vězte, že vaše zdraví, váš život je to nejcennější, co máte! Opatrujte ho!

Kdy jindy začít, když ne teď!

Vánoční svátky za námi, stejně tak jako silvestrovské veselení a možná i vy jste po kouknutí do zrcadla řekli: „Mnoooo, chtělo by to začít se sebou něco dělat“. Myšlenka výborná, ovšem realizace někdy pokulhává a každý rok z deseti začínajících lidí u cvičení a zdravé stravy vydrží jen jeden.

Posílám pár rad jak na to, aby to mělo dlouhého trvání:

  • Dejte si nějaký reálný cíl, který jste schopni splnit. Dát si cíl, že za měsíc budete mít dvacet kilo dole, není zrovna moc reálné. Zkuste třeba 4 kg do konce února.
  • Stanovte si, kolik času chcete cvičení, stravě a regeneraci věnovat. Hodina týdně je lepší než nic, ale úplně top to také není. Důležitou složkou je také dostatek spánku a co nejméně stresu! A pamatujte – čas věnovaný vlastnímu zdraví je nejlépe investovaný čas.
  • Začnete pomalu! Strhnout se první týden v lednu a druhý ležet v lepším případě doma umí každý. 
  • Pokud netrénujete na olympiádu nebo mistrovství světa zapomeňte na heslo “no pain, no gain“. To je cesta do pekel, zvláště pro netrénované osoby. Ano lehká bolest zvláště pár hodin po cvičení je normální, ale pokud se nemůžete hýbat týden, něco bylo špatně.
  • Na začátku je dobré si vzít kvalitního trenéra – podle YouTubka nebo podle aplikací v mobilu už si hodně lidí víc ublížilo, než se zlepšilo. Tady zvedám varovný prst – bohužel v České republice stále převládají trenéři, co si myslí, že každý je Jaromír Jágr a že kdo nezvrací nebo se týden po tréninku nehýbe, necvičí. O spojení těla a mysli přemýšlí tak 1 z 1000. Ale postupně se situace zlepšuje. Proto vybírejte pečlivě! Vy platíte trenéra, vy si určujete co za své peníze dostanete.
  • Bez změny stravovacích návyků to nepůjde! Klasická poučka říká, že buchty na břiše se dělají v kuchyni, ne tím, že budete břicho posilovat x krát týdně, x desítek minut. Svaly na břiše máme všichni. Hodiny typu břišní pekáč by měly být tedy spíše hodiny vaření. Pamatujte, že zjednodušeně řečeno výsledek je ze 70% strava, z 25% cvičení a z 5% genetika.
  • Investujete čas i peníze do toho nejcennějšího, co máte, vašeho zdraví, takže nemějte černé svědomí! A odpověď na nejčastější otázku začínajících: Ne – zdravá strava není dražší než klasická, jen vyžaduje více plánování. 
  • A na závěr….“kdo nic nedělá, nic nemá“ – to platí jak v životě, tak ve sportu.

Držím vám palce makáči a pokud si nebudete vědět rady, napište, zavolejte, rád pomohu, stejně jako mnohým před vámi!

Pohodový a sportem naplněný rok 2018!

Jirka

Nahoru